Alerjik Reaksiyondan Korunmanın Yolları

Yazar Yorum Yap 33 views
Alerjik Reaksiyondan Korunmanın Yolları

Her bahar mevsiminde veya mevsimlerin dönüşüm zamanlarında insanlar belirli dönemler içerisinde alerjik reaksiyonlarla mücadele ederler. Bu ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar polenden, rüzgardan,,ağaçlar üstündeki toz parçacıkları ve çeşitli otlardan hayvan veya havaya kaynaklı nem ve küften de ortaya çıkabilir. Alerjik reaksiyonlara uğrayan hastalar da sıklıkla burun akıntısı, öksürük, hapşırık, gözlerde kaşıntı ve rahat nefes alamama gibi sağlık problemiyle baş etmeye başlar. Alerjik bünyeli insanlar alerjiyle başa çıkmayı bilmeli bunun içinde basit yöntemlerle alerjiyi en aza düşürmek gerekir. Özellikle insanı çok rahatsız eden en kötü türü polen alerjisi olarak karşımıza gelir. çeşitleri çok geniş alanlı bir konudur. Bundan dolayı en fazla görünen alerjilerden nasıl korunuruz gelin hep beraber göz gezdirelim..

Sokaktan geldiğinizde polenlerin üstünüze yapıştığı gibi ayakkabılarınıza da yapışması muhtemel bir durumdur. Bundan dolayı ayakkabılarınızı kapı eşiğinde çıkarmanız bu hususta oldukça önemlidir. Ayrıca bu yalnızca polenler için değil evinize türlü mikropların girmesine de engel olan bir konudur. Bundan ötürü eve girerken sağlığınızın önemi konusunda ayakkabılarınızı eşikte çıkarmanız daha iyi olacaktır.

Evde hayvan beslemek çok sıkıntılı bir durumdur çünkü hayvanlar insan bünyesi üstünde oldukça alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabilir. Özellikle kedi ve köpek beslenen evlerde evde bir koku ortaya çıkar. Bu da rahatsızlığa davetiye çıkarır. Zaten evde hayvan bakımı da alerjik bünyeli insanların kesinlikle uzak durması gereken konudur..

Gün boyu sokaklardaki kir, toz ve polen artıkları saçımızda bizde beraber gelir ve biz bunu fark etmeden saç diplerimize yuva yapar. Bunun yüzünden yatağımıza kadar girerek alerjik bünyemizi ele geçirir. Gece yatmadan önce saçlarınızın temiz olmasına özen verilmelidir. Saçlarınızı gece yıkamak alerjinizi tetiklemeyerek rahat bir uyku uyumanıza yol açar.

Bahar mevsiminde havaların ısınmasıyla beraber insanlar gelen sıcaktan bunalıp biraz hava almak adına pencere ve kapıları ister istemez açık bırakıyor. Oysa tehlike yalnızca dışarıda değil… Kapı ve pencerelerden giren polenler alerjik olan bünyenizi etki altına alacaktır. Polenlerin çok aktif olduğu zamanlarda mümkün olduğunca pencere ve kapıları açmamaya özen gösterin. Arabalar için klima çalıştırın. Camlardan üstümüze gelen polenlerden korunmanız adına etkili bir metoddur.

Alerjiler yalnızca polenlerle sınırlı olduğunu düşünme yanılgısına uğramayın. Klimalar kir tuttuğunda bakım meydana getirilmediğinde sağlığımızı oldukça kötü biçimde tehdit etmektedir. Ev ve iş yerlerinde sürekli karşılaştığımız klimaların temizliğini bakımını düzenli verdiğimiz zaman alerjik reaksiyonlardan da kurtulmuş oluruz. Alerjilerimiz küflü koşullarda kendini göstermektedir. Evde hafif bir küf kokusu alerjik bünyeli kişilerde nefes darlığını ortaya çıkarır bu yüzden evimizde nem oranı % 50’nin altında olması gerekir. Eğer nem oranlarında fazla bir durum söz konusu ise bugün nem oranını dengeye sokacak havayı sürekli temiz tutup rahat nefes almanızı gerektirecek cihazlar bulundurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İdrarda Kan Olmasının Nedenleri başlıklı makalemizde idrar ve kan hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT