Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Olur ve Tedavisi Neler?

Yazar Yorum Yap 24 views
Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Olur ve Tedavisi Neler?

Parmakların kök bölümlerinde başlayıp topuklara kadar gelen ağrıya ayak tabanı ağrısı olarak adlandırılır. Ayağın anatomik görüntüsüyle ilişkili olarak ortaya çıkan bu ağrı dünya üzerinde her sene milyonlarca kişiyi etkisi altına alan olumsuz bir sağlık sorunudur. Ayaklarımız kaslar, tendon, yağ tabakaları ve parmak kemikleri gibi çeşitli bölümlerden oluşur. Bu bölümlerde çeşitli nedenlerle zorlanma, yaralanma, iltihaplanma, sinirlerin zarar görmesi, zedelenme vs. durumlar ortaya çıkması halinde oluşma evresine girer.

Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur?

Ayak tabanlarında meydana gelen ağrı bazen hafif nedenlerden dolayı ortaya çıksa da bazen ise ağır sebeplerden etkisini gösterir. İlk olarak ayak tabanı yanmasına neden veren hafif nedenlere değinip sonrasında diğer ağır ayak tabanı ağrısı sebeplerinden söz etmek istiyoruz.

Sürekli uzun yürüyüşler yapmak durumunda kalmak, uzun zaman ayakta durmak, nasır oluşumu ayak tabanında ağrı meydana gelmesine sebep olan basit nedenler içerisinde yer alır. Bunlardan farklı bir şekilde ilerleyen yaş nedeniyle ayaklarda ortaya çıkan anatomik şekil bozuklukları ve zayıflıkta ağrıya yol açabilmektedir. Sürekli topuklu ya da dar ayakkabıların giyilmesi yanlış ayakkabı seçimine bağlı olarak ağrılara davetiye çıkarır.

Ayak tabanı ağrısına neden olan ağır sebeplerden söz etmeye gelince ilk olarak bunyon hastalığından bahsedebiliriz. Bu hastalıkta ayak başparmağında yer alan kemik dışa doğru çıkıntılı bir yapısı var. Bu sebeple sürekli baskıya maruz kalmakta ve ayak tabanı ağrısı oluşumuna yol açar.

Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Olur ve Tedavisi Neler?

Ayak Tabanı Ağrısına Yol Açan Hastalıklar Nelerdir?

Ağrıya meydana gelmesinde rol oynayan ciddi etkenler içinde bulunan çeşitli hastalıklar vardır. Bu hastalıkların öne çıkanlarına biraz göz atmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Plantar Fat Pad Atrofisi;

Ayak tabanında ye alan yağ dokularının zamanla yıpranma ve ince bir tabaka şekline gelmesidir. Meydana gelen incelmeden dolayı yürüme esnasında hasta kendini çakıl taşları üstünde yürüyormuş hissi uyandırır.

Romatizmalı Hastalıklar;

Romatoid artrit, gut hastalığı, osteoartrit gibi romatizmalı kemik hastalıkları ayak tabanında yoğun ağrıya yol açan sebepler içinde gösterilir.

Ayakta Deformite Oluşması;

Ayakta çekiç parmak ya da pençe parmak hastalığının ortaya çıkması halinde aşırı zorlanmaya bağlı olarak deformite etkisini gösterir. Deformite ise ilerlediği zaman ayak tabanı ağrısı oluşmasına neden olur.

Nasır;

Ayak tabanı çevresindeki basınç ve zorlanma sonucu ortaya çıkan nasır adı verilmiş kitleler ayak tabanı ağrısına sebep olan farklı etkenler içinde bulunmaktadır.

Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak tabanı ağrısı görülmeye başlamasının ardından bir doktora giderek hastalığın asıl kaynağını tespit edip ilaçlı tedavi sürecine başlayabilirsiniz. Fakat bu süre içinde ayak tabanı nedenini ortaya çıkarıp geçmesi için bazı önerilerde bulunmak isteriz. Öncelikli olarak ayak tabanı ağrısı yaşamamak adına yüksek topuklu ya da dar ayakkabı giymekten uzak kalmalısınız. Çalışmaya ara verdiğiniz zamanlar içerisinde germe ve esnetme hareketleriyle kısa egzersizler gerçekleştirmelisiniz. Eğer varsa fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Ağrısı Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde diş eti ağrısı ve diş eti ağrısı nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT