Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır?

Yazar Yorum Yap 30 views
Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır?

Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde gaz çıkarma probleminin ortaya çıkması halinde meydana gelen sancıya ”kolik” adı verilmektedir. 3 ayın altındaki bebeklerin yüzde yirmisinde gaz sancısı ortaya çıkmaktadır.

Gaz sancısı, yeni doğan bebeklerde 2-3 haftalık olduklarında ortaya çıkar ve 3 aylık olduğunda büyük oranda azalma eğilimine girer. Çok az orandaki bebekte ise bu oluşan durum 8-9 aylık olana kadar sürmektedir.

Gaz Sancısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz aç ya da uykusuz değilse, buna karşın acı bir biçimde ağlıyor ve ellerini sıkarak bacaklarını karnına doğru çekmesi halinde bu muhtemelen gaz sancısı anlamı taşır.

Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri

Kolik‘in sebebi tam olarak ifade edilmemekle beraber, gaz oluşumunun sebebi besinlerden kaynaklandığı için, sancı nedeninin de sindirim sistemiyle alakalı olduğu düşünülmektedir.

Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır?

Bebeğin sindirim probleminin olgunlaşmamış olması, mama veya anne sütündeki maddelere yönelik alerjisinin olması, gaz sancısını meydana getirecek nedenler içerisinde sayılmaktadır.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Metodları Nelerdir?

Bebeklerde gaz çıkarma yöntemlerinden önce bilinmesi gereken durum, bebekte gaz oluşumunun önüne geçmektir. Bu nedenle, bebek emzirilirken meme ucunu tamamen kavramış olmasına ve hava yutmadığını bilmek gerekir. İlave besinlere ve meyve suyu vb. gıdalara erken başlamakta gaz oluşumunun başlıca sebepleri arasında gösterilir.

Meydana gelen gazı çıkarmak adına bebeğe her beslenme ardından omuza doğru yatırıp, sırtına hafifçe masaj yapmak en etkili yöntemlerden biri olarak gösterilir.

Bunun yanı sıra bebeği sırt üstü yatırarak, bacaklarını narin hareketlerle karnına doğru itmek veya ayakları üstüne bastırmak, gaz çıkarmasına yardım edecek diğer bir metoddur.

Bunun dışında, gaz çıkarmayı kolaylaştırıcı çay olarak ifade edilen Rezene çayını kullanmakta, gaz çıkarmasını kolaylık sağlar.

Son olarak unutulmaması gereken durum, bebek emmeyi bıraktığı an omuza yatırılmasıdır. Anne emzirip bıraktıktan sonra, üstünü düzeltmekle oyalanırsa, bebeğin gazı çoktan sindirim sistemine inmiş duruma geçer. Bunun için baba veya başka bir yakınınız, hemen omzuna alarak bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olacak.

Burada dikkat edilmesi gereken durumlardan biri, bebeğin karnı omuza tam oturmuş olmalıdır. Bebeğin midesinin omuza geldiğine emin olmak ve bebeği yukarıda tutmak gereken durumdur. Bebeği bu şekilde omuza yerleştirdikten sonra, omuza yatırılan taraftaki el kullanılarak, bebeğin poposuna narin hareketler ile alttan yukarı doğru vurmak gerekir.


Bu pozisyonda narin biçimde vurmaya dikkat ederek, bebeğin gazı mutlaka 2 defa çıkarılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Deri Hastalığı Çeşitleri başlıklı makalemizde çocuklarda deri hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT