Bel Ağrısı İçin Yapmanız Gereken Egzersizler

Yazar Yorum Yap 31 views
Bel Ağrısı İçin Yapmanız Gereken Egzersizler

genel olarak ele aldığımızda sert yerlerde uzun zaman oturmaktan, fazla kilodan ve dik durmamaktan ötürü ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman işe giden kişilerde,ev hanımlarında ortaya çıktığı söylenir. Şimdi size bel ağrısı için kısa tavsiyeler de bulunacağım. Bu tavsiyeleri uygulamanız takdirde bel ağrınız azalabilir hatta tamamen ortadan kalkabilir. Tek yapmanız gereken tavsiyeleri göz önünde bulundurmak ve size belirttiğimiz egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamak olacak.

Şimdi gelelim bel ağrısı çeken kişiler için egzersiz planına. Sizler için uygulamanız gereken egzersiz planı hazırladık ve bunları sıralı bir şekilde yapmanız takdirde bel ağrısının tamamen bitebileceğini unutmayın.

  • Eğer uzun zaman boyunca oturmanızı gerektiren bir işle meşgulseniz her 15-20 dakika da bir ayağa kalkıp dolaşmanızda fayda var. Yukarıda belirttiğimiz gibi bel ağrısını tetikleyen en büyük faktörlerden birisi uzun zaman oturmaktır.
  • Sandalyede veya koltukta otururken arkanıza sizi dik tutacak biçimde koyun. Ayaklarınızın altına sizi yüksekte tutacak bir yastık koyun.
  • Bel ağrınız başladığı zaman ağrıyan bölgeyi sıcak tutmalısınız,ters ve ani hareketler yapmamalısınız.
  • Ağrıyan alana sıcak su torbası koyup yatağa uzanıp, o şekilde yatın.
  • Günlük yaşantınızda vücudunuzu çok çalıştırmayan bir işe gidiyorsanız veya öyle bir yaşam sürüyorsanız spor yapmaya özen gösterin. Bel kaslarınızı güçlendirmeyi gerektiren spor hareketleri yapın.
  • Yere veya yatağa sırt üstü yatın ve belinizin altına sert bir top ya da benzeri bir şey koyun ve ileri geri hareketler gerçekleştirerek bel bölgenize masaj gerçekleştirin.
  • 2-3 hafta da bir kendinize masaj yaptırmaya çalışın. Masaj ile beraber yalnızca bel bölgeniz değil başka ağrıyan bölgelerde ki baskıda ciddi oranda azalış meydana gelir. Vücut gevşediği zaman belinizin ağrısı da azalmaya başlar.
  • Gece yatakta iken embriyo pozisyonunda uzanın. Yan yatın ve dizlerinizi belinize doğru çekmeye çalışın. Bu yatış pozisyonu ile beraber bel ağrınız tetiklenmez ve sabah rahat bir biçimde güne başlarsınız. Yanlış uyku pozisyonu bedenin yorulmasına davetiye çıkarır.
  • Sırt üstü bir yere uzanmaya çalışın ve elinizi belinizin altına koyun ardından belinizi yere bastırın içinizde 10’a kadar sayıp belinizi kaldırın. Bu egzersizi düzgün bir şekilde yapmanız olumlu sonuçlar almanıza yol açacaktır.

Bir önceki yazımız olan Alerjik Reaksiyondan Korunmanın Yolları başlıklı makalemizde alerji ve alerjiden korunmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT