Bel Tutulması İçin Tedavi ve Yapılması Gerekenler

Yazar Yorum Yap 0 views
Bel Tutulması İçin Tedavi ve Yapılması Gerekenler

Bel tutulması, genel olarak bakmak gerekirse bel bölgesindeki kasların kasılmasından ya da zorlanmasından dolayı meydana gelir. Özellikle günlük egzersiz yapacak zamanı olmayan veya yapmayan bunun dışında kasları zayıf olan insanların daha fazla yaşadıkları bu durum, bazen ani hareketler ve yanlış duruş biçimden kaynaklanabilir. Terli ve ıslak şekilde rüzgarda kalma ile de meydana gelen bu duruma, sürekli ağrı ve hareketlerdeki zorlanma da etki etmektedir

Bel tutulması nasıl geçer ve ne iyi gelir, bu konuda alternatif tedavi metodları nelerdir, bilgi sahibi olunması da faydalı olacaktır.

İçin Yapılması Gerekenler

Düzenli Egzersiz: Bel tutulmalarında hekimlerin ilk tavsiyesi düzenli bir şekilde egzersiz uygulamasına geçilmesidir. Bununla birlikte bel kaslarını güçlendirmek ve bel tutulması nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olarak, yenilenmesini engellemek mümkün olmaktadır. Yürüyüşe çıkmak, yüzmek ve hafif bel kaslarını güçlendirici egzersizler bel tutulması rahatsızlığında yeterli olacaktır.

Sıcak Kompres: Sıcak olarak meydana getirilen uygulamalar bel tutulması hallerinde rahatsızlıklarında yararlı olmaktadır. Tutulan bölgeye sıcak su torbası ya da sıcak havlu uygulanması uygun yöntemler içinde yer alır.

Sırt Kaslarının Gevşetilmesi: Bel tutulmasını sürekli yaşayan insanlarda, sırt bölgesine kas gevşetici kremler kullanılması tavsiye edilmektedir. Genellikle cilde masaj uygulayarak kullanılan kremler ile beraber, kısmi bel tutulmaları büyük oranda düşer.

Stresten Uzak Durmak: Stres kaslardaki kasılmayı konulardan unsurlar arasındadır. Hiçbir neden ortada bulunmazken bile yalnızca stresten uzak kalmak bel ve boyun tutulmaları yaşandığı oldukça sürekli gözlenen bir konudur. Birçok hastalığa da neden olan stresten olabildiğince uzak kalmaya çalışmak doğru seçenektir.

Ani Hareketlerden Uzak Kalmak: Ani ve yanlış şekilde meydana getirilen hareketler bel tutulmalarına yol açar. Örneğin yerden bir şey almaya çalıştığınızda çömelmek, otururken sırtımızı dik tutmak, oturur durumdayken dizlerimizi kalçamızdan fazla tutmak dikkat edeceğimiz ve doğru olan davranıştır.

Alternatif Tedavi Seçenekleri: Bel tutulması nasıl geçer, sorusuna yanıt verebilecek bir başka seçenek ise akupunktur, masaj ve soft lazer gibi alternatif tedavi metodlarıdır. Pek çok kişinin başvurduğu bu yöntemlerin, mutlaka uzman insanlar tarafından yapılması en dikkat edilmesi gereken konudur.

Bazı hallerde bel tutulmalarının ve ağrılarının nedeni, başka bir hastalığın belirtisi de taşımaktadır. Bu nedenle bel tutulmalarının safra, mide ve diğer organlarımızdan veya omurilik tarafından yaşanan bir ağrı olup olmadığı, mutlaka uzman doktorlar tarafından kontrol işlemi yapılarak ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur? başlıklı makalemizde çocuk yemek, çocuklarda dengeli beslenme ve çocuklarda sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT