Çeyiz Parası Başvuru Şartı ve Bilinmesi Gerekenler

Yazar Yorum Yap 41 views
Çeyiz Parası Başvuru Şartı ve Bilinmesi Gerekenler

Belirli bir yaşa gelmiş olan her bireyin ve ailelerinin aklına ilk gelen konu evlenmek olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde evlenmek olarak belirli bir maliyet biçilmesi sebebiyle birçok kişi evlilik için gerekli görülen parayı biriktirene kadar beklemek oluyor. Devlet bu yaşanan vaziyete çözüm aramak ve yeni evli çiftlerin sorumsuz bir biçimde yaşamamaları konusunda yardımda bulunmak için yeni projeler geliştirdi. Bunun ismi ise yardımı oldu. Sizlere bu yazımızda çeyiz parası yardımı başvuru ve şartları hakkında sizlere ayrıntılı bilgi aktarmaya çalışacağız.

Çeyiz parası yardımı 2019 senesinde tekrardan düzenleme meydana getirilerek bir miktar daha maddi anlamda artış sağladı. Bu yardım evli olmayan kız çocuklarının yetim aylığının kesilmesi sonucunda kişiye takdim edilmektedir. Erkeklerin bu konuda bir yardım almaları söz konusu bir durum değil. Bu yardım çeyiz parası olarak adlandırılır. Alınması konusunda sağlanması gerekli olan bazı koşullar ve yapılması gereken bir başvuru bulunmaktadır. Bunlar doğru biçimde yapılmadığı zaman hiçbir başvuru kabul görmemektedir.

Çeyiz Parası Yardımı Başvuru Aşamaları

Çeyiz parası yardımı başvurusu nasıl gerçekleştirilir bu çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu başvuru meydana getirilmediği durumlarda yardım almak mümkün olmayacaktır. Yardım konusunda evlilik imzası atıldıktan sonra en az beş sene içinde mutlaka başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Gerekli başvuru bu sürede yapılmazsa alma hakkı otomatik olarak iptal olacaktır. Başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine yapılmaktadır.

Aynı zamanda Sosyal güvenlik merkez müdürlüklerine müracaat meydana getirilmesi de kabul görmektedir. Bu başvuru konusunda bir dilekçe yapılmalıdır. Bu dilekçeye evlenme ödeneği talep dilekçesi olarak isimlendirilir. Nüfus kayıt örneği evlilik işlenmediyse evlilik cüzdanı da mutlaka olması gerekir. Bu belgeler ile giderek başvurunuzu rahatlıkla meydana getirebilirsiniz.

Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır?

Çeyiz parası nasıl alınır? konusu da en fazla merak edilen konudur. Öncelikle yukarı da ifade edildiği üzere başvurunuzu doğru ve eksiksiz bir biçimde gerçekleştirmeniz gerekir. Gerekli inceleme meydana getirilmesi ardından başvuru yapan kişi adına bir hesap açılarak PTT şubelerine para yatırılmaktadır. Sizlerde yaşadığınız bölgede yer alan şubeye vararak paranızı alabilirsiniz.

konusunda herhangi bir taksit bulunmamaktadır. Başvuru neticesinde uygun olduğu kanısına varılan kişilere yardım peşin olarak verilir. Ancak bu yardımı almaya çalışan kız çocuklarının aldıkları yetim aylığı otomatik olarak kesime uğrayacağını unutmamak gerekir.

Çeyiz Parası İçin Gerekli Görülen Evraklar

Çeyiz parası alınması konusunda gerekli görülen evraklar yer almaktadır. Bu evraklar bir dilekçe ve evlilik kayıtlara geçmişse nüfus kayıt örneğidir. Bu evliliğinizi ispatlamanız için istenen bir ayrıntıdır. Eğer yeni evlendiyseniz ve daha evliliğiniz nüfus kayıtlarında yer almadıysa sizden evlilik cüzdanı isteyeceklerdir. Bu evraklar başvuru yapmanız adına yeterlidir.

Başvuru meydana getireceğiniz kuruma gittiğinizde bu evrakların yanınızda bulunması yeterli görülecektir. Bununla beraber talebiniz kısa zaman içerisinde işleme alınarak gerekli inceleme meydana getirilecektir. Gerekli incelemeye konulmasının ardından kısa zaman içerisinde peşin olarak başvuru sahibine bir defaya mahsus ödeme gerçekleştirilir.

Çeyiz Parası İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Çeyiz yardımı konusunda belirlenmiş bir yaş sınırı bulunmaktadır. Çeyiz parası yaş sınırını edenlere yaş sınırın 25 olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu yaşın üstünde evlilik yardımı almak isteyenlerin böyle bir hakları bulunmamaktadır. Bu sebeple devlet sizden bu yaştan önce evlenmenizi istiyor. Bunun dışında bu yaşta ilk evliliğinizi yapmanız gerekiyor. 20 yaşında bir defa evlenen ve ikinci evliliğini 24 yaşında yapacak olanlara bu türden bir yardım gerçekleşmez.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Olmak İçin Aranan Şartlar ve Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde uzman erbaş ve uzman erbaş maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT