Çocuklarda Deri Hastalığı Çeşitleri

Yazar Yorum Yap 29 views
Çocuklarda Deri Hastalığı Çeşitleri

Beş duyu organlarımız arasında yer alan deri; çevreden vücudumuza girecek olan zararlara, güneşten yansıyan zararlı ışınlara, mikroplara yönelik olarak vücudu korur. Vücudumuzda yer alan bazı maddelerin terleme ile dışarı atılmasına olanak tanır, enfeksiyon durumlarında reaksiyon ortaya koyarak vücutta meydana gelebilecek zararları en aza düşürmeye çalışır. Bu sebeplerden ötürü bazen deride döküntüler boy gösterebilir. Döküntülü Hastalıklar olarak isimlendirilen bu deri hastalıkları ile hemen hemen tüm çocuklar karşı karşıya kalmaktadır. Aşı olarak bu hastalıkların bir bölümünden korunulabilir.

Döküntülü hastalıklar, daha fazla bakteri ve virüs yoluyla ortaya çıktığı gibi bulaşıcı özelliğe sahiptirler. Gerekli önlemler alınması takdirde daha başka ağır hastalılara da sebebiyet vermektedir. Şimdi döküntülü hastalıklara göz gezdirelim.

Folikülit

Kıl bölgelerinde enfeksiyon oluşmasıyla ortaya çıkan bir çeşit hastalıktır. Ergenlerde daha fazla ortaya çıkar. Tedavisinde merhem tipi ilaçlara yer verilir. Tedavi uygulanmadığı zaman mikroplar kana karışarak çok ciddi hastalıklara hatta ölüme bile sebebiyet verebilir.

Siğil

Cildin yüzeyinde ortaya çıkan, cilt seviyesinden kabarık bir görünümle karşımıza çıkan döküntülerdir. Rengi deri rengi ile aynı olmaktadır. Genelde pürüzlü yüzeyle karşımıza çıkar. İyi huylu virüslerin neden olduğu siğiller, kendiliğinden iyileşebilmekle birlikte, siğilleri eritecek damla ve kremler de vardır.

Kızamık

Aşısı bulunmadan önce dünyada en fazla ortaya çıkan çocuk hastalıklarından birisi olarak bilinir. Virüs ile bulaşan bu hastalık, çocukların hapşırması, öksürmesiyle beraber ağızdan gelen tükürük paracıkları ile insandan insana bulaşıcı özelliği vardır. Hastalığın bulaştığı vücutta kabarık kırmızı döküntüler meydana gelir. Bazı hallerde döküntü meydana gelmeden önce ağız içerisinde tuz taneciklerine benzeyen beyaz noktalar boy gösterir.

Kızamıkçık

Kızamık hastalığına göre daha hafif geçen bir hastalıktır. Hastalık; kişilerin hapşırması, öksürmesiyle birlikte ağızdan çıkan tükürük paracıkları ile insandan insana ya da hastaya doğrudan temas ile vücuda girer. Belirtileri 1-2 gün devam eden ateş, kulak altındaki bezlerin şişmesi neticesinde minik pembe kabarcıklı noktalar biçimindeki döküntülerdir.

Suçiçeği

Daha çok ergenlik öncesi zamanlarda ve 5–10 yaş aralığında, ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Çabuk bulaşan bir hastalık çeşididir. Hapşırma, öksürme gibi zamanlarda ağızdan çıkan küçük tükürük parçacıkları, temas ya da hava yoluyla bulaşır. Fazla ateş ve kaşıntı ardından, içi su dolu kabarcıklar olarak boy gösterir. Hemen hemen bir hafta devam eder. Tedavisinde kaşıntıyı gidermek adına ılık duş yaptırılmalıdır.

Kızıl

Bademciklerde iltihaplanma ile ortaya çıkan bu hastalıkta, bir anda başlayan ateş, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ile beraber tüm vücutta kırmızı döküntüler meydana gelir. Ağız etrafında solukluklar ve dilde çileğin dış yüzeyine benzer bir görüntü ortaya çıkar.

Yılancık

Deri ve deri altı dokusunda meydana gelen bakteri nedenli enfeksiyonlar içinde yer alır. Mikrobun girmiş olduğu deri bölgesinde mor-kırmızı ödemler ortaya çıkar ve bu bölge sıcak, ağrılı ve parlaktır. Hastalık aynı insanda birden çok defa yenilenebilir. Fazla ateş, titreme, bulantı, kusma ve eklem ağrıları bu hastalıkta karşılaşılan problemler arasında gösterilir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT