Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Yazar Yorum Yap 30 views
Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Kişinin sağlığını koruması, büyümesi, geliştirmesi ve iyileştirmesindeki en önemli rolü oynayan beslenme,  anne karnında başlar. Kişiler karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve minerallerden oluşan besinlerini anne karnında karşılamaya başlayarak, ilerleyen dönemlerde yaşına uygun olarak dengeli ve yeterli olarak karşılamalıdır.

Besleyici değerlerine göre dört gruba ayrılan besinler ; sebze ve meyveler, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve diğer besinlerdir. Besin öğelerinin her biri farklı oranla kişinin ihtiyacı karşılar. Bir çocuk günlük ortalama iki litre suya ihtiyaç duyarken, vitamin olarak birkaç gram yeterli olabilir. Bu nedenle çocukların önerilen miktarlarda besin öğesi tüketmeleri gerekir. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse ;

  • Kasların güçlenmesi, kemik gelişimi ve diş sağlığı için günde iki bardak süt, ayran ya da yoğurt ve buna takviye olarak da peynir,
  • Kansızlığı önlemek  ve hastalıklara karşı direnç sağlamaları için et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagil yemeği,
  • Sindirim sisteminin düzenli işlemesi, göz ve cilt sağlığı için gerekli olan besin değerini  sebze-meyve grubunun günlük tüketilerek karşılanmasını önerebiliriz.
  • Çocuklar okul çağlarında çok hızlı büyüme ve gelişme gösterirler. Bu büyümenin ve gelişmenin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için sağlıklı beslenme büyük rol oynar. Yetersiz ve yanlış beslenmeler, çocuklarda şişmanlık ya da aşırı zayıflık, kansızlık, diş çürükleri, iyot yetersizliği ve kemik bozuklukları gibi önemli hastalıklara neden olur.
Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Günün en uzun açlığının ardından yapılan kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Sabahları okul öncesi telaşı, erken kalkıldığı için yaşanan iştahsızlık, hazır bir öğünün olmaması, biraz daha uyuyabilme isteği kahvaltı öğününü atlayarak güne kötü başlamanıza sebep olur. Kahvaltı öğününü atlamak gün içinde kan şekerinin düşmesine, yağ ve şeker içeren yiyeceklere yönelmeye, çocuklarda konsantrasyon ve öğrenme kabiliyetinin düşmesine neden olur.

Çocuklarınızın gün içinde üç ana ve iki ara öğün olarak beslenmesine özen gösteriniz. Zira o dönemlerde kazandırılan beslenme alışkanlıkları, yaşam boyu sürdürülecektir.

Bir önceki yazımız olan Saç Yapısı ve Dökülmesinin Nedenleri başlıklı makalemizde saç dökülmesi ve saç dökülmesi nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT