Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

Yazar Yorum Yap 27 views
Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

Her kişi kendi hayat şekline ve ihtiyaçlarına uygun biçimde belirli oranlarda diyet içeceği olarak tabir edilen detoks uygulamasına gereksinim duyar. Detoksun her kişiye ayrı bir şekilde uygulanan çok farklı yöntemleri bulunur. Ancak biz bu yazımızda ve detoks nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek için genel olarak birçok kişinin uygulayabileceği detoks yöntemlere değineceğiz.

Detoks Yapmanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Şunu ifade etmemizde fayda var ki sayacağımız bazı şikayetler sizde olması halinde sizde detoks nasıl yapılır diyerek detoks yapmaya başlayabilirsiniz. Sırt, baş bölgesindeki ağrılar, soğuk algınlığı, eklem ağrısı, yorgunluk, burun kaşıntısı, öksürük, sinirlilik, deri dökülmeleri, deride kızarıklık, uykusuz kalma, göğüste hırıltı, iritasyon, bulantı, boğaz ağrısı, solunum sistemi yetersizliği, ağız kokusu, anksiyete vs. çeşitli rahatsızlıklarla mücadele ediyorsanız detoks yaparak bu rahatsızlıklardan belirli oranlarda kurtulabilirsiniz.

Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

Doğal Detoks Yöntemleri

İsterseniz bundan sonra detoks nasıl yapılır makalemizin asıl bölümüne geçebiliriz.

1-) Doğru Solunum Almasını Öğrenmeniz Gerekir

Soluk alıp verdiğiniz sırada doğru soluk almak için nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermelisiniz. Bunun dışında diyafram nefesi almanızda vücudunuzda ciddi bir detoks etkisi uyandıracaktır. Burundan alınan havanın içerisinde yer alan zararlı toksit maddeler süzülebildiği için vücudun daha az zehirlenmesini faktörü getirerek kolay bir detoks etkisi uyandıracaktır.

Doğal bir detoks yapabilmek için hayatınızı devam ettirdiğiniz ortamın oksijen açısından zengin olması gerekmektedir. Bunun için olabildiğince tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak kalmanız gerekir.

2-) Yiyip İçtiklerinize Dikkat Etmelisiniz

Gün içerisinde tükettiğiniz suyun kalitesi ve ph düzeyi ciddi önem verilmesi gereken durumdur. Diyet uygularken bile içtiğiniz sudaki ph oranı vücudunuzun asit dengesini bozarak diyetinizin başarısız olmasına yol açar. Tüketmekte olduğunuz suyun detoks etkisi uyandırması için ph oranı 7.25 ile 7.50 arasında olmasına özen gösterin. Detoks yaparken vücudumuzun bazik bir şekilde olması gerekmektedir. Bunun için yediklerimiz besinlerin ve içeceklerin ph düzeyinin 7.0’ın üstünde olması gerekmektedir.

Evde Detoks Yapılma İşlemi

Detoks uyumlu beslenme konusunda çok programlar yer almaktadır. Detoks için ufak değişiklik programları gibi yalnızca meyve suyu tüketilen diyet türlerine kadar farklı seçenekler olmaktadır. Herhangi bir radikal diyet uygulamasına geçmeden evvel vücudunuzun dengesini bozmamak adına doktorunuza mutlaka gitmeniz gerekir.

Detoks İçin Yemek Pişirme İp Uçları;

Detoks nasıl yapılır diye düşünen bireylerin yemeklerini pişirme hususunda dikkat etmeleri gerekli olan bazı konular bulunmaktadır. Yemeklerinizi yağda pişirmemeli ve kızartmalardan olabildiğince uzak kalması gerekir. Bunun için yemeklerinizi haşlamayı veya buharda pişirmeye özen gösterebilirsiniz. Bunların yanı sıra yemek pişirdiğiniz mutfak eşyalarının paslanmaz çelik, porselen veya camdan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Sabunlar ve Deterjanlar Nasıl Olmalıdır?

Bulaşık yıkarken kullandığımız jellerin ya da banyoda kullandığımız sabunların bitkisel özlerle olanları satın almalı ve kimyasal maddelerden olabildiğince uzak kalmanız vücudunuza detoks etkisi uyandırır.

Deniz Suyu İçmek;

Denize yakın bölgelerde hayatını sürdüren kişilerin günde birkaç damla kadar deniz suyu içmeleri vücudun asit dengesinin düzenlenmesi konusunda ciddi düzeyde etkili olabilmektedir.

Detoks Etkili Çaylar İçmek;

Yeşil çay detoks etkisi en fazla olan çay çeşididir. Bunun dışında ginseng, papatya, ekinezya, zencefil vb. çeşitli bitkisel çaylarında doğal detoks özelliği olmaktadır.

Sıcak Suyla Banyo Yapmak;

Sıcak suyla duş almak ya da masaj yapmak cilde ciddi oranda detoks etkisi uyandırır. Cildinize kuru fırçayla masaj gerçekleştirmeniz kan dolaşımını yükseltir. Bununla beraber cildinizdeki oksijen oranı artacaktır. Ayrıca cildin ölü derilerden arınması gözeneklerin açılmasına olanak tanıyarak toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı etmen görevi görür.

Kokularla Detoks;

Meydana getirilen araştırmalar çiçek kokularının detoks etkisi oluşturduğunu ispatlamıştır.

Detoks Etkisi Olan Vitaminler;

A, B3, C ve E vitamini detoks etkisi bulunur. Bunların yanı sıra çinko ve kalsiyumda doğal antioksidan özelliğine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Evde Detoks Nasıl Yapılır? En Güzel Tarifler başlıklı makalemizde detoks, doğal detoks ve evde detoks yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT