Dirsek Ağrısını Geçirmenin 3 Farklı Yolu

Yazar Yorum Yap 0 views
Dirsek Ağrısını Geçirmenin 3 Farklı Yolu

Dirsek ağrısı günlük yaşamda çok fazla rastlanmayan ancak hepimizin düşlerine giren bir ağrıdır. Dirsek ağrısının meydana gelmesinin en büyük faktörü egzersiz yaparken ya da ters bir davranışta oradaki kasların veya tendonların zorlanmasıdır. Tendon ve kaslarımızın zorlanmasına yol açan unsurlardan birisi ise bilinçsizce uyguladığımız alışkın olmadığımız hareketlerdir. Ortaya çıkan dirsek ağrınız dayanılmayacak duruma gelmesi halinde bir doktora gitmenizde yarar var. Aşırı ağrılı haller dışında dirsek ağrısını hafifletme için evde kullanabileceğiniz birkaç tedavi uygulamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Dirsek Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri

Ağrıyan Bölgeye Buz Tedavisi

Dirsek ağrısını hafifletmek adına en etkili ve en bilindik yöntem ağrılı bölgeye buz uygulamaktan geçiyor. İnce bir havlu sarıp buz torbası koymanız yeterli duruma geçecektir. Maksimum on beş ila yirmi dakika içinde beklettiğiniz buzu aldığınızda ağrınızın biraz hafiflediğine tanık olacaksınız. Bu 15-20 dakikalık zaman süresince ağrı yaşadığınız bölgeye bir buz masajı yapmanız etkili bir hareket olacaktır.

Bol Bol Dinlenmek

Dirsek ağrısı konusunda en önemli konu bolca dinlenmekten geçiyor. Ağrının meydana geldiği dirseğinizi 5 ila 7 gün içinde dinlendirmeniz çok iyi bir seçenektir. Bu süre zarfında dirseğinizi olabildiği kadar az kullanmaya ve yormamaya özen gösterin. Dirseğinize ağırlık vermemeye özen vermeniz ve ağır işler yapmamanız gerekmektedir. Hasarın yaşandığı kasların ve tendonların az da olsa kendini düzeltmesi eski durumuna gelebilmesi için dinlendiğiniz süre çok önemli bir etmendir.

Ağrı Kesici Kullanımı

Ağrınız dayanılmayacak kadar değilse yaşamınızı kısıtlamayacak oranda hafif olan ağrı kesicilerden alarak dinlenme zamanınızı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ağrı kesicilerin yan etkisini en alt seviyeye düşürmek adına bolca suyla ağrı kesicinizi almanızı öneriyoruz. Daha güçlü ağrı kesicilere gereksinim varsa yine bir hekime gözükmeniz iyi olacaktır çünkü bu bölgede meydana gelebilecek olan kırık ve çıkıkların ihmali karşısında sizlere kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Anlatmaya çalıştığımız gibi, öncelikli bir şekilde doktorunuzun koyacağı teşhis önemli etmen olacaktır. Bu yazıda sürekli olmayan ağrıları konu edindik. Dirseğinizde, kolunuzda meydana gelen talihsiz bir durum olabilir. Sinir sıkışması, kırık-çıkık, dirsek kireçlenmesi ve doğuştan yaşana ve sizin bilmediğiniz türde hastalıklar dirsek ağrısına sebep olabiliyor. Öncelikli olarak bir uzmana danışmanız gerekir. Uzmanın size vereceği önerilerle beraber tedavinize başlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bel Tutulması İçin Tedavi ve Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde bel tutulması ve bel tutulması nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT