Diş Eti Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 20 views
Diş Eti Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzda ortaya çıkan en şiddetli ağrılardan biri de dır. Fakat bu ağrılar bir anda çıkmış bile olsa öncesinde belirti göstermiştir. Bunun için her zaman ilk ağrıdığında diş hekimine başvurmak gerekir. Eğer geç kalınmış durumlarda diş eti ağrısı nasıl olur ve tedavisi nelerdir diye araştırıp merak ediyorsanız biz sizler için bu sorunuza yanıt aramaya çalışacağız.

Bu ağrıların nedeni olarak birinci sırada dişlerdeki iltihaplanmayı ve çürükler gösterilir. En fazla ortaya çıkan belirtiler bunlardır. Diş etlerinin ve bunları destekleyen kemiklerin iltihaplanması diş etlerinizin ağrımasına yol açar. Bunun dışında dişlerin çürümesinin yerlerine göre diş etlerine ağrı ortaya çıktığı görülen bir rahatsızlıktır. Diş eti kayıplarının meydana gelmesi diş eti çizgisinde köklerinde açıklıklara davetiye çıkarır. Böyle bir olayda aşırı sıcak ve soğuk yiyip içmek, dişin kökünden sinir merkezine doğru yol alan ince kanalları uyararak diş etlerinde ağrının yaşanmasına yol açar. Sadece sıvılar değil, dişlerde kemik kaybı meydana gelmişse katı yiyecekleri de çiğnediğiniz esnada diş etlerinizi açarak ağrımalara sebebiyet verir.

Diş Eti Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Katı yiyeceklerin bir eksisi daha bulunmaktadır. Bazen önemsizmiş gibi ortaya çıksa da yediklerimizin parçaları dişlerin arasına sıkışıp kalması başta sorduğunuz diş eti ağrısı neden olur sorusunun yanıtlarından yalnızca bir tanesidir.

Günlük yaşantınızda dikkat etmediğiniz konulardan birisi olan diş etlerinizin ağrımaması ve dişlerinizi kaybetmemek adına fazla şekerli ve asitli yiyecek içeceklerden uzak kalmanız gerekir.

Bunun dışında dişlerinizi tedavisinin yaptırdığınız esnada uygulanacak yanlış tedaviler, protezler, dolgular, diş etlerinizin hasar görmesine yol açar. Yakın zamanda bu işlemlerden birini yaptırmışsanız ve dayanılmaz ağrılarınız ortaya çıkıyorsa ağrı kesicilerle zamanınızı boş yere harcamadan bir doktora görünmenizde fayda var.

Bunların dışında vitamin eksikliklerinin de diş eti ağrısı yapma olasılığı fazladır.

Bir önceki yazımız olan Topuk Dikeni Belirtileri - Topuk Dikeni İçin Hangi Bölüm Gidilir? başlıklı makalemizde topuk dikeni ve topuk dikeni belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT