Dul Maaşı Verilme Şartları ve Bilinmesi Gereken Bilgiler

Yazar Yorum Yap 43 views
Dul Maaşı Verilme Şartları ve Bilinmesi Gereken Bilgiler

İlk olarak yazımıza başlamadan önce şunu belirtmemizde fayda var. Eşinden boşanmış kadının alması söz konusu bile olamaz. Dul maaşı, eşi vefat etmiş olan kadınlara yönelik yapılan bir hizmet olarak bilinmelidir. Eşinden mahkeme yoluyla boşanmış olan kadınlar anne ya da babasından yetim maaşı alma konusunda hak elde edebilir. Vefat eden eşten dul maaşı alan kadınların ise hiçbir alanda sigortalı olarak çalışmaması ve tekrardan evlenmemesi gerekmektedir. Dul maaşı alabilmek için:

 • Dul maaşı alabilmek için eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Kadının hiçbir gelir kaynağı olmaması gerekir.
 • Dul maaşı 2 ayda bir 500 Türk Lirası olarak ödenir.
 • Fakat dul maaşı alırken resmi nikah ile evlenen kişilere bu ödeme söz konusu olmaz.
 • Sigortalı olarak işe giren kadınların dul maaşları sona erer.

Dul Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Dul maaşı online sorgulama e-devlet kapısı üstünden oldukça kolay bir biçimde meydana getirilebilir. Dul maaşı almak adına gerekli koşulları yapan kadınlar, başvuru sürecini sorgulamak konusunda e-devlet sistemi üstünden bilgilere erişebilme imkanı bulur. Takip edilmesi gereken adımlar:

 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek adına e-devlet sistemine giriş yapmak gerekir. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş meydana getirebilirsiniz.
 • E-devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesinden 2 Türk Lirası vererek temin edebilirsiniz.
 • E-devlet şifresini satın aldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yapmanız ardından arama kısmına dul maaş yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir.
 • Bu aşamanın ardından ise çıkan sayfa üstünden dul maaşı başvuru süreci ile alakalı olarak tüm ayrıntılara doğru bir şekilde erişebilirsiniz.

Boşanmış Kadınlar Dul Maaşı Alabilir mi?

Öncelikli olarak vefat etmiş olan sigortalı insanın belirli bir zaman diliminde çalışmış olması ve prim günlerinin yatmış olması gerekli görülen ön şarttır. Bu şartların dışında vefat etmiş olan sigortalı kişinin minimum 900 günlük prim gününü doldurması aranan diğer koşullardır.

Bu şartların yerine getirilmesinin dışında vefat etmiş olan sigortalı kişi 2008 sonrası ölmüş ise 1800 gün kadar maaş alma şansına sahip olur. Ancak 2008 öncesi ölüm gerçekleşmiş ise 900 gün ve 5 sene sigortalılık kriterleri de yerine getirmesi gerekir.

Boşanmış olan kadının dul maaşından yararlanabilmesi konusunda; boşanmış olan kişinin anne veya babası vefat etmiş ise, boşanma halinde tekrardan yetim maaşı için başvuru yapmalıdır. Ödenen maaş; dul maaşı değil, yetim maaşı olmaktadır.

Dul Maaşı Verilme Şartları ve Bilinmesi Gereken Bilgiler

Alma Şartı 2019

Dul aylığı almak adına gerekli şartlar yerine getirilmesi üzerine hayatta kalan eş maaş alabilmektedir. Koşulların yerine getirilmediği hallerde maaş alabilmek mümkün duruma gelmez. Dul maaşı alabilmek için gerekli olan şartlar ise: Dul maaşı alabilmek için kişinin kayıtlı olduğu il nüfus müdürlüğüne varması gerekir. Bu aşamanın ardından vukuatlı nüfus kayıt örneğini teslim etmek gerekmektedir.

 • Vefat etmiş olan sigortalı kişi emekli ise buna yönelik olan belgelerin de teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Alakalı kurumlara teslim edilecek olan bütün Sosyal Güvenlik Kurumu belgelerinin asılları ve onaylı örneklerinin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Veraset ilamı da gerekli belgeler içinde yer alır.
 • Temin edilen bu belgelerin kuruma bizzat takdim edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin teslim edilmemesi durumunda başvuru kabul görmeyecektir.

Dul Maaşı Ne Zaman Yatar?

Dul maaşının kişiye takdim edilmesi düzenli olarak 2 ayda bir gerçekleştirilen bir durumdur. Dul maaşları ayın başında kişinin kendi hesabına yatmaktadır. Kişinin tanımlı olan Ziraat Bankası hesabına ya da PTT şubesine bu ödemeler gerçekleştirilir. 2019 senesi için 2 ayda 1 750 Türk Lirası maaş ödemesi gerçekleşir. Bu ayrıntıların dışında bu ödeneğin alınması adına direk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve belediyelere başvuru gerçekleştirilir. Kişinin başvurularını bitirmesinin ardından gerekli tüm araştırmalar ve incelemeler yetkililer tarafından kontrol edilir. Ancak kişinin başvurusu onay alması halinde o ayın başında dul maaş ödemesi hesaba aktarılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Başvuru Şartı ve Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde çeyiz parası, çeyiz yardımı ve evlenme yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT