Engelli Raporu Nasıl Alınır? 2019 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Yazar Yorum Yap 56 views
Engelli Raporu Nasıl Alınır? 2019 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli vatandaşların doğrudan faydalandığı engelli raporu, Türkiye’de engelli oldukları doktor raporu eşliğinde kanıtlanmış vatandaşlara veriliyor. Bu evrak yasalara uygun bir biçimde bir araya getiriliyor. Adı ise Engelli Sağlık Kurulu Raporu olarak kayıtlarda yerini alıyor. Engelliler aldıkları bu rapor ışığında diğer evrakları kolay bir şekilde elde edebiliyor.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli vatandaşların mağduriyetini ortadan kaldırmak adına başlatılan bir çeşit uygulama olarak bilinmektedir. Bu rapor %40 ve üstü engeli olan vatandaşlara, meydana getirilen muayene ve tetkikler neticesinde ispatlanarak yetkili sağlık kuruluşlarınca verilir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Bu raporu alabilmek adına ilk olarak devletin açıklamış olduğu oranda engelli olmak gerekiyor. Bu rapor Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle bu raporu vermeye hak tanınmış kamu hastaneleri veriyor. Bu hastaneler ise belirli periyotlarla belirli zaman dilimi içinde güncellenir. Yetkili her hastanenin sağlık kurulu bölümünde yer alır. İlk başvuru için ise buraya gidilir. Bu raporu almak isteyen vatandaşların kendisi, aile bireyi ya da vasisi veyahut bu raporu isteyen kurum bizzat başvuru yapabilir. Kamu kurumlarında ve kamu kuruluşlarında ise bu rapor sevk yolu ile istenir. Bu iki başvurunun şekli arasında herhangi bir fark olmamaktadır.

Engelli Raporu Almak İçin Aranan Koşullar

Engelli raporunun alınması konusunda ilk olarak mutlaka %40 ve üzeri oranda engelinin bulunması şarttır. Bu engele sahip olan vatandaşlar ya da bu kişilerden sorumlu kişi veya kurumlar öncelikle dilekçe doldurması gerekiyor. Bu dilekçe hastane tarafından şahsın kendisine, vasisine ya da kamu kurumuna takdim ediliyor. Bunun dışında ise engelli raporu verilecek vatandaşın ilk olarak nüfus cüzdanı ve fotokopisi de yanında yer alması gerekiyor. Son aşamada ise kişinin beş adet biyometrik resminin olması gerekiyor. Ancak bu fotoğraf miktarı hastaneden hastaneye değişiklik gösterebiliyor.

Ne Kadar Oldu?

Güncellenmiş veriler ışığında 2019 Temmuz ayı zammıyla birlikte engelli maaşı da değişiklik meydana geldi. Devlet, yüzde 40-60 engeli olan vatandaşlara aylık 433,68, yüzde 70 ve üzeri engeli olanlara da 650,51 Türk Lirası ödeme yapıyor. Ocak ayında aylığın tutarı yüzde 40-60 engeli olanlarda 482,04-483,94 Türk Lirası, yüzde 70 ve üstü engeli olanlarda 723,04-725,90 Türk Lirası olabilecek. Kişi başı gelir koşulu da 609,67 Türk Lirası’na yükseldi.

Bir önceki yazımız olan Süt Parası Başvuru Nasıl Yapılır? 2019 Süt Parası Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde süt parası ve süt parası nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT