Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 29 views
Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

günümüz insanlarının muhtaçlık durumuna göre sosyal bir hizmet olarak yapılan yardımdır. Günümüz şartları altında geçinme kaygısı yaşayan milyonlarca insan var. Muhtaçlık ve maddi olanakları olmayan ailelerin yardımına yetişen devlet, başta belediyeler olmak şartıyla muhtaçlara, ihtiyaç duyan kişilere ve öğrencilere karşılıksız bir şekilde düzenli erzak yardımı gerçekleştirmektedir. Erzak yardımı çekirdek bir ailenin tüketim değerleri en fazla değerlerden hesaplanarak bir araya getirilmiştir. Bünyesinde olan erzak çeşitleri ve miktarları hemen her aileye yetecek düzeydedir. Birçok belediye özellikle evde ki aktif insan sayısına kıyasla hazırlık gerçekleştirir.

Erzak Yardımı Başvuru Aşaması

  1. Yardım başvuruları içerisinde hatırı sayılır bir konuma sahip olan oldukça kolay bir işlemden geçiyor. Erzak yardımı başvurusu hakkında aşama aşama anlatmış olduğumuz konuyu okuyabilir ardından da başvurunuzu yapabilirsiniz.
  2. Erzak yardımı başvurusu meydana getirmek adına bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Bunlar muhtaçlık belgesi, dilekçe ve kimlik fotokopisi olarak başta gösterilir. (muhtaçlık belgesi konusunda ayrıntılı yazımız içerik sonunda yer edinmektedir.)
  3. Ardından da bu evraklarla alakalı belediyeye başvurunuzu gösterin. Bu başvuru orada dilekçeniz ile alınacak olup onay sürecine konulacaktır.
  4. Dilekçe yazmakta zorluk yaşıyorsanız ya da yazamıyorsanız belediye görevlisine durumu izah ederek erzak yardımı isteği konusunda ki taleplerinizi belirterek dilekçeyi yazdırabilirsiniz.

Bu aşamaları bitirmeniziz ardından muhtaçlık durumunuza bağlı olarak gerçekleştirilen değerlendirmelerin ardından sizlerin bıraktığı iletişim adreslerine geri dönüş gerçekleşir. Bazı belediyeler ihtiyaç sahiplerini henüz onlar belediye binasına uğrayıp başvuru yapmadan tespit ederler. Bununla beraber gözden kaçan ailelerin tespiti konusunda başvuru uygulaması yapılmaktadır.

Erzak Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Erzak yardımı konusunda nereye başvurulur sorusuna yanıt arayalım. Erzak yardımı konusunda belediyelere başvurmanız ilk aşamadır. Bu başvuru için sizden istek edilecek olan muhtaçlık belgesini de bağlı olduğunuz mahalle muhtarlığından temin etmeniz lazımdır. Erzak yardımı konusunda muhtaçlık belgesi almanız gerekir. Bu belgeyi almak adına muhtarlığa gitmeniz gerekir ve durumu belirtmeniz gerekiyor. Ardından da muhtarınız sizin durumunuzu alakalı kurum ve vakıflara durumu haberdar ederek onaylı bir muhtaçlık belgesi çıkarıp size teslim edecektir.

Bu muhtaçlık belgesi muhtaçlık sınırı çerçevesinde alt seviye bir gelire sahip olduğunuzu ve yardım isteğinize uygun olduğunu ortaya çıkarır. Muhtaçlık belgesi alma sürecini atlattıktan sonra hiçbir problem olmayacaktır. Belediyelere giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dul Maaşı Verilme Şartları ve Bilinmesi Gereken Bilgiler başlıklı makalemizde dul aylığı ve dul maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT