İşkur Maaşı Ne Zaman Yatıyor? İşsizlik Maaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazar Yorum Yap 53 views
İşkur Maaşı Ne Zaman Yatıyor? İşsizlik Maaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2019 yılı içerisinde enflasyon oranlarına göre doğru orantılı bir şekilde artış eğilimine girer. 2019’da Türkiye İş Kurumu çerçevesinde her geride kalan gün binlerce personel alımı da gerçekleştirilir. İşsizlik maaşları PTT şubelerinden ödeme işlemi yapılır. TC kimlik numaraları ile PTT şubelerinden ödemeler de gerçekleştirilmektedir. İşsizlik maaş ödemeleri konusunda sigortalılık süresine göre değişkenlik ortaya çıkar. Bu bilgiler ışığında 2019 senesinde en düşük 1.015 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. En yüksek maaş ise 2.030 Türk Lirası olmuştur. Bu ödemeler 2019 senesinde asgari ücretin artması ile maaşlar da yükseliş gösterir. Maaşlar her ayın 5’inde PTT şubelerine gerçekleştirilir. Bu ödemeleri almak için PTT bankamatiklerine veya PTT şubelerini ziyaret ederek almak gerekmektedir.

İşkur Maaşları Ne Zaman Hesaba Geçer?

İşkur maaşları 2019 yılında her ayın 5’inde hesaba geçer. Buna göre İşkur maaşları 6 ay boyunca ödemesini gerçekleştirmektedir. 2019 yılında asgari ücrete zam geldi. 2019’da en düşük işsizlik maaşları ise 1.015 TL olmuştur. Bu bilgiler doğrultusunda hizmet akdine tabii olarak çalışan kişiler maaş konusunda başvuru yapabilmektedir. İşsizlik maaşı alma şartı ise:

İşten çıkarılmış olmak gerekiyor. İşten çıkarılma halinde kusur unsurunun olmaması başta aranan özelliktir.

İşten ayrılmadan önceki son dört ayda ise eksiksiz prim gününün yatması gerekir.

Son 3 yıl içerisinde altı yüz günlük sigorta primlerinin de ödenmiş duruma gelmesi gerekir.

Kişinin alacağı maaşlar ise ödenmiş olan primlere göre hesaplanır.

İşkur Maaşı Ne Zaman Yatıyor? İşsizlik Maaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşkur Maaşı Sorgulama

İşkur’dan alınacak maaşı sorgulama konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu ya da e-devlet kapısına giriş gerçekleştirilir. Bunlar içerisinde alınacak olan maaş sorgulanabilir. İşsizlik maaşı almak adına başvuru gerçekleştirecek olan kişiler; son dört aydaki hemen hemen brüt yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşları ise kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. İşçinin sigorta prim sayısı, brüt maaşı ve çalışma zamanları da alınacak olan işsizlik maaşını direkt olarak etkisi bulunur. Buna göre:

 1. Altı yüz gün sigortalı biçimde çalışan işsizlik sigortası primi verilmiş olan sigortalı işsizlere yüz seksen gün ödeme gerçekleştirilmektedir.
 2. Dokuz yüz gün sigortalı olarak çalışan kişilere işsizlik sigortası primi verilmiş olan sigortalı işsizlere ise iki yüz kırk gün ödeme gerçekleştirilmektedir.
 3. Bin seksen gün sigortalı olarak görevi yapan ve işsizlik sigortası primi verilmiş olan sigortalı işsizlere üç yüz gün zamanla işsizlik maaşı ödenir.

İşsizlik Maaşları Ne Zaman Kesilir?

İşsizlik maaşında kesinti çeşitli hallerde ortaya çıkmaktadır. Bu bilgiler ışığında işsizlik maaşı almak için aranan şartları yerine getirmeyen kişilerin maaşları verilmez. Özellikle işe giren ve bu durumu haberdar etmeyen kişilere yönelik olarak gerçekleşen ödemeler, yasal faizleri ile birlikte geri alınmaktadır. Buna göre işsizlik maaşının kesilmesine meydana gelen unsurlar: Mahkeme kararları ile işçi işe iade edilmiş ise,

 1. Emekli maaşı bağlanmış ise işsizlik maaşı verilmez.
 2. Yeni bir işe başlama halinde işsizlik maaşı verilmez.
 3. Sağlık kuruluşundan raporlu olunması halinde işsizlik maaşı verilmez.
 4. İkamet adresinde değişiklik meydana gelirse işsizlik maaşı verilmez.
 5. Askerlik durumuna göre işsizlik maaşı kesilebilir.

Bu gibi olumsuz hallerle karşı karşıya kalan kişilerin 15 gün içerisinde İşkur’a durumu haberdar etmesi gerekmektedir. Aksi halde fazla ödemeler ise yasal faizi ile İşkur tarafından geri temin edilir.

İşkur Maaşları Ne Zaman Yatacak?

İşkur maaş ödemeleri her ayın 5’inde gerçekleşir. Her ay bu ödemeler yapılmaktadır. Ödemeler bayram veya ulusal tatil zamanlarından daha önce verilir. Bunun yanı sıra işsizlik maaşı yalnızca işten atılan kişiler adına değil, belirli unsurların ortaya çıkması durumunda istifa edenlere de tahsis edilmektedir. İşkur’dan maaş almaya hak elde etmiş kişilere ödenen ücretler işsizlik sigortası fonu üstünden ödenmektedir. Buna göre işsizlik maaşı almak için:

 1. Son üç sene içerisinde altı yüz gün sigortalı olarak çalışmak gerekmektedir.
 2. Son yüz yirmi gün boyunca kesintisiz biçimde çalışmak gerekmektedir.
 3. İşten çıkarılmış olmak gerekmektedir.

Bunun yanı sıra da son dört ayda alınan maaşın brüt bölümünün yüzde 40’ı kadar da işsizlik maaşı tahsis edilir. İşsizlik maaşları her ayın 5’inde verilir. Maaşların alınması konusunda herhangi bir PTT şubesine başvurmak yeterli görülecektir.

Bir önceki yazımız olan Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir? başlıklı makalemizde erzak yardımı ve erzak yardımı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT