Kalıcı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Yazar Yorum Yap 30 views
Kalıcı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Günümüz koşulları altında birçok insanın ortak sorunu haline gelen kilo vermek dünya genelinde birçok insanın yapmak isteyip bir türlü yolunu bulamadığı durumdur. İnsanlar kilo verebilmek adına farklı farklı diyetler, egzersiz uygulamaları ve ameliyatlara kadar ulaşan arayışlar içerisine giriyor. Kimisi bunlardan doğru netice alırken, bazıları da hiçbir sonca ulaşamadan hatta daha da fazla kilo alarak, bütün bu kilo verme yöntemlerini bırakarak aynı şekilde hayatını sürdürme kararı alıyor.

Peki, kilo verme bir süreliğine olacak bir durum mudur? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır! Evet birçok kişi bir süre diyet, egzersiz gibi uygulamalar yaparak kilo verebilir fakat kilo verdikten sonra uyguladığınız metodu bırakmanız halinde yeniden kilo almaya başlarsınız. Yavaş yavaş eski şeklinize dönünce anlarsınız ki kilo vermek bir süreliğine olmayacak bir olay. İşte tam burada hakkında bilgi edinmek için arayışa girersiniz. Kalıcı kilo vermek için ilk olarak vücudunuzu tanıyın.

Kalıcı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Kalıcı kilo vermek adına öncelikli şartımız vücudumuzu tanımak tan geçiyor. Metabolizmamızın hızına oranla yemek yememiz gerekiyor. Eğer metabolizmanız yavaşsa ne kadar az yeseniz de kilo almanız sürecektir.

Besinleri Öğrenin

Vücudumuzu tanımak kadar tükettiğiniz yiyeceklerin hangi besin unsurlarına ait olduğuna ve kalorisinin ne kadar olduğunu bilmemiz arana ön şarttır. Besin grubuna ve kalorisini dikkate alarak günlük beslenmenizi kontrol edebilirsiniz. Bununla beraber yaktığınız kalori ve tükettiğiniz besinlerden alacağınız faydayı bilecek, kilo almamaya yönelik beslenme eğilimine gireceksiniz. Aynı zamanda da vücudunuzun ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılayarak dinç kalarak hayatınızı sürdüreceksiniz.

Kalıcı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Az Porsiyon Çok Öğün

Kilo verme konusunda, yediğiniz yiyeceklerin porsiyonunda ciddi oranda düşüş yapmanız ve aynı zamanda da öğününüzü arttırarak daha hızlı bir sonuca ulaşabilirsiniz. Zaten bu durum bir süre daha sürmesi halinde vücudunuz buna alışacak ve beslenmeniz daha düzenli bir duruma geçecektir.

Kalıcı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Yavaş Yavaş ve Küçük Lokmalarla Yiyin

Genelde kişiler yemekleri hızlı bir şekilde ve büyük lokmalar halinde yemek için uğraşır. Bu sizin kilo almanızı hızlandırmaktan başka bir işe yaramayan bir durumdur. Yemekleri yavaş yavaş ve mümkün olduğunca fazla çiğnemek, hem karnınızın doymasını hem de porsiyonunuzun azalmasında etkin rol görevi görecektir.

Bol Su Tüketmeniz Gerek

Kilo vermenin baş aşamalarından birisi de su tüketmektedir. Yalnızca susayınca değil, her zaman su içersek iştahımızı kontrol altında tutabilirsiniz. Su aynı zamanda enerji harcamanıza da yardımcı olması nedeniyle kilo alıp vermenizi bir düzene girdirecektir.

Egzersiz Bu İşin Vazgeçilmezi

Egzersiz gerçekleştirmek kilo vermenin hele ki kalıcı kilo vermenin olmazsa olmazları arasında kendine yer bulur. Gerçekleştirmiş olduğunuz diyetler, egzersiz olmadan bir anlam ifade etmez. Günde en az yarım saat yürümeniz bile size olumlu etki gösterecektir. Kilo vermek isteyenlerin çokça yaptığı bir hatadır egzersizlerin arkasını getirmemek oluyor. Sporu yalnızca kilo vermek için değil, aynı zamanda kilo almamak içinde yapılan durumdur.

Görüldüğü üzere yalnızca diyetler, çeşitli zayıflama metodları bir şey kazandırmıyor. Dengeli beslenme ve spor yapmak kalıcı kilo vermenin püf noktaları arasında gösterilir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz önerilerimizle kalıcı kilo vermeniz mümkün duruma geçecektir. Yeter ki biraz irade ortaya koyun.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısını Geçiren Antibiyotik İlaçlar başlıklı makalemizde amoklavin, aspirin ve diş ağrıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT