Kaplama Diş Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri

Yazar Yorum Yap 31 views
Kaplama Diş Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri

Sizlere bugün en fazla aranan konu haline gelen ve kaplama diş ağrısı nasıl geçer, neden olur, ağrıya ne iyi gelir gibi sorulara yanıt arayacağız. Yazmış olduğumuz yazımız direk tedavi odaklı olmayıp yalnızca ortaya çıkan ağrının geçici olarak bitmesinde etkin rol oynayan yöntemlerdir.

Kaplamalı yeni dişleriniz takılmasının ardından vücudunuzun yeni dişlere alışması birkaç hafta devam edebilir. Bu zaman içerisinde dişlerinizde hassasiyet ve çiğneme zorluğu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bu hassasiyet nedeniyle diş ağrısı ortaya çıkabilir. Aşağıda belirttiğimiz yöntemleri uyguladığınız zaman dişlerinizin ağrısında geçme meydana gelmezse diş hekimize görünmenizi tavsiye ederiz.

Diş Ağrısına Buz Tedavisi

Bir parça bezin içerisinde bir adet buz parçası sararak meydana gelen ağrının olduğu dişinizin yanak kısmı üstünde 10 dakika kadar tuttuğunuz zaman kaplama diş ağrısı sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Buz ilk uygulandığını zaman ani bir sızlamaya yol açabilir ancak soğuk olması dişlerinizde uyuşma etkisi oluşturarak ağrının geçmesine yardımcı etken görevi görecektir.

Kaplama Diş Ağrısını Geçiren Antibiyotikler

Kaplama dişlerinizde ağrı ortaya çıktığında çeşitli ağrı kesici ya da antibiyotik ilaçlar yardımıyla ağrıyı bir süreliğine geçirmiş olursunuz. Bu ilaçlardan ilk değineceğimiz apranax hap tercih edilmelidir. Fazla etkili bir ağrı kesici olan bu ilaç atıldıktan sonra kaplama diş ağrısını 6-10 saate kadar geçirme etkisi gösterir. Ancak sürekli kullanıldığı takdirde sindirim sisteminde bozulmaya neden olabilmektedir. Apranax ın yanı sıra novalgin, majezik vs. genel ağrı kesicilerden birini kullanabilirsiniz.

Kaplama Diş Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri

Dişlerinizde meydana gelen ağrı eğer ki iltihaplanmadan ortaya çıkıyorsa ve iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız size çeşitli antibiyotik ilaçlar tavsiye edilir. Diş ağrısı için kullanılabilen birtakım geniş spektrumlu antibiyotikler yardımıyla bu çekilmez sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Sizlere tavsiye edebileceğimiz antibiyotikler rovamycine ve amoklavin olacaktır. İkisi içerisinde pek bir fark göze çarpmaz. Amoklavin de rovamycine de iltihabı hemen hemen 7-10 gün içinde ağız, çene ve boğazdan temizleyebilmektedir. Ancak rovamycine amoklavine oranla daha güçlü bir biçimde ağrı kesici etki ortaya koyar.

Gargara İşlemi Uygulamak Dişlerdeki Sızlamayı Azaltabilir

Tuzlu suyla, normal gargarayla ve sirkeli suyla meydana getirilen gargara kullanıldığı zaman diş etlerini onarıcı ve ağrıları kısmi düzeyde giderici özellik bulundurur. Eğer dişlerinizde ve diş etlerinizde çok yoğun biçimde ağrı yoksa gargara işlemi uygulayarak sızlamanın ve ağrının geçmesine yol açabilirsiniz. Sirkeli suyla gargara yapmak için yarım çay bardağı sirke (üzüm ya da elma sirkesi fark etmez) ile yarım çay bardağı suyu karıştırıp ağzınızda çalkalamanız yeterli olacak.

Karanfil Çiğnemek Diş Ağrısını Azaltır

Normal diş ağrısına faydası olduğu gibi kaplamalı diş ağrısına iyi gelen bitkilerden biri de karanfil olduğu bir gerçektir. Karanfil içeriğindeki doğal etki nedeniyle ağrıyan dişlerin arasına koyulup bastırıldığı zaman uyuşmaya neden olarak ağrının kaybolmasına yol açar.

Bir önceki yazımız olan Kalıcı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı? başlıklı makalemizde diyet programı ve kalıcı kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT