Kuru Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Yazar Yorum Yap 29 views
Kuru Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Beslenme de bir cilt bakımı olarak adlandırmak yanlış olmaz. Omega-3 ve diğer sağlıklı yağlarca zengin bir diyet uygulamasına tabi tutarak ciltteki aşırı kuruma sorununuza çözüm bulabilirsiniz. En iyi nemlendirme doğru beslenme ile meydana gelir. Sağlık yönünden uygun bir beslenme tarzı içindeyseniz cildiniz de sağlıklı olacak ve iyi görünmenize yol açacaktır.

Yağlar ciltte nemi tutan en önemli unsurdur. Yağlardan meydana gelen bariyer olmadığında su ciltten akıp gider ve kuruma ortaya çıkar. Çoklu doymamış yağ asitleri ciltteki nemi tutmak adına başrol görevi görür. Bunun için sağlıklı bir cilt sahibi olmak adına omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeren besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

Sardalya ve somon türündeki yağlı balıklar, keten tohumu yağı, soya yağı, kanola yağı, yumurta ve organik beslenmiş dana eti sağlıklı yağ asitleri yönünden zengin besinler olarak gösterilir. Balık tüketmeyi sevmeyenler ise dışarıdan alınacak omega-3 takviyeleri de yararlı olabilir.

Omega-6 yönünden zengin gecesefası çiçeği yağı ve hodan tohumu yağı (borage seed oil) cildi nemlendirmede çok etkili iki bitkisel yağ olarak karşımıza çıkar. Meydana getirilen bilimsel örneklerde gecesefası çiçeği (aynısefa ya da çuha çiçeği diye de bilinir) yağının atopik dermatit ismi verilen kuru ciltlerde rastlanan egzama tipine yönelik çok etkili olduğu saptanmıştır. Bu bitkinin ekstraktı hap ve krem olarak da yer almaktadır. Yemeklerinizde ayçiçeği yağı ya da mısır özü yağı tüketiyorsanız bunlar da omega-6 ihtiyacınızı bir ölçüde giderir.

için Gerekli Vitamin ve Mineraller

C vitamini kolajen üretilmesinde rol oynayan enzimlerin çalışabilmesi konusunda çok önemlidir. Bunun dışında bakır ve çinko da cilt için gerekli mineraller sınıfındadır. Çinko, cilt için antienflamatuar vazifesi de gören bir mineral çeşididir.

Kafein, Alkol ve Kuru Cilt

Kafein ödem sökücü, suyu kurutan bir madde olarak karşımıza çıkar. Hatta bu özelliğinden ötürü ödemi alıp şişliği indirmesi adına göz çevresi kremlerinde de kullanılır. Bundan dolayı kuru cilt tipindeki bireylerin kafein tüketmemesi önerilir. Cildinizde kuruluk problemi içindeyseniz çay ve kahve tüketiminizi azaltın. Aynı şekilde alkol de aşırı tüketildiğinde vücudu susuz koyan bir maddedir. Cilt sorunlarınız varsa birkaç kadeh alkolü aşmayın ve alkol aldıktan sonra bol su tüketin.

Bu önerilerimize uyup dengeli beslendiğinizde göz alıcı bir güzellik ve sağlıklı bir cilde ulaşmanız çok geç olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kepek Sorunu Olanlar İçin Doğal Çözüm başlıklı makalemizde kepek ve kepek için doğal kür hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT