Omuz Ağrısı ve Tedavi Seçenekleri

Yazar Yorum Yap 24 views
Omuz Ağrısı ve Tedavi Seçenekleri

Bir anda ortaya çıkarak yaşantımızı alt üst eden günlük işlerimizi yapmamıza ciddi engel teşkil eden ve bize rahatsızlık uyandıran omuz ağrıları ile karşılaştığımızda ilk olarak sebebinin neyden kaynaklandığını bulmak gerekir ve buna yönelik tedavi girişimlerini uygulamak gerekmektedir.

İltihaplı Romatizmalara Bağlı Omuz Ağrıları;

Vücutta aşırı iltihap meydana gelmesiyle ortaya çıkan gözlenen ya da romatizması olan hastalarda genel olarak tüm vücutla birlikte omuzlarda da ağrılar meydana gelmektedir. Omuzlar sürekli hareket etmesi zorunlu olan organlarımız olduğu için bazen bu ağrı dayanılmaz bir duruma ulaşabilmektedir. İltihaplardan kaynaklı omuz ağrılarında antibiyotik tedavisine başvurulur. Romatizmal omuz ağrılarında ise antiromatizmal ilaçlarla tedavi yapılarak çözüm aranır.

Aşırı ve Kötü Kullanıma Bağlı Omuz Ağrıları;

Meydana getirdiğimiz işler omuzlarımıza ya da bel bölgemize aşırı yüklenmemize neden olabilmektedir. Bazı hallerde ise uzun zaman egzersiz yapmayıp bir anda bir işe başladığımızda kötü kullanıma bağlı omuz ağrıları boy gösterir. Seyrek olarak ortaya çıksa da yatış pozisyonumuzdan ötürü omuz ağrıları görülebilmektedir. Bu tür omuz ağrılarının tedavisi için doktorlar çeşitli egzersiz hareketleri ya da düzenli spor uygulamasında geçer. Aşırı yük taşımadan kaynaklanan ağrılarda çeşitli merhemlerde işe yaradığı bilinirken kötü kullanımdan kaynaklanan omuz ağrılarını egzersiz ve spor çalışmaları ortadan kaldırmaktadır.

Bilgisayar Kullanımına Bağlı Omuz Ağrıları;

Bürolarda çalışmakta olan kişiler, bilgisayar mühendisleri ya da internet sektöründe görev alan kişiler tüm gün bilgisayar başında oturdukları için omuz ağrılarıyla sürekli karşı karşıya kalır. Bu kişilerde kollara sürekli yüklenildiği için meydana gelir ve bu kişilerin omuz ağrısından kurtulmaları konusunda belirli aralıklarla yaptıkları işe ara verip dinlenmeleri gerekli olan durumdur.

Tüm Omuz Ağrılarında Uygulanan Genel Tedaviler

Omuz ağrıları bazı hallerde depresyona bile neden olabilmekte ve giyinmeyi zorlaştıracak bir duruma ulaştığında acilen bir doktora gidilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Omuz ağrısı çeken her birey evde kendi yöntemleriyle omuz ağrılarını bir miktar azaltmakta ve tedavi edebilmektedir.

Buz Tedavisi;

Bu tedavi yöntemi her türlü omuz ağrılarında halk arasında en fazla yapılan tedavi metodudur. 5 gün boyunca ince bir beze buz parçaları sarılarak 20’şer dakika omuz bölgesine yapılmaktadır.

Ağrı Kesici Merhemler;

Kas gevsetici ilaçlar omuz ağrılarında uygulanan bir diğer tedavi metodu olarak karşımıza çıkar. Genel olarak sürekli işe yaramaktadırlar ve kas gevseticiler reçetesiz satılan yan etkisi olmayan ilaçlar olarak bilinir.

Omuz Ağrılarından Korunmak İçin Alınabilecek Tedbirler

Omuz ağrılarının daha kısa zamanda geçmesini sağlamak ve omuz ağrısı meydana gelme riskini en az düzeye indirmek için evde alabileceğiniz bazı tedbirler bulunmaktadır.

  1. Mutfak içerisinde tava ve tencereleri rahatlıkla alabileceğimiz alçak raflarda tutmak.
  2. Cam silmek ve perde takmak gibi omuz hareketinin ön planda olduğu işlerde birilerinden yardım almamız gerekmektedir.
  3. Otururken dik biçimde oturmalı ve bir yerlere yaslanarak oturmamaya çalışılmalı.
  4. Kolumuzun üstüne yatmamalı, elimizi başımızın altına alarak uyumamalıyız.
  5. Uyurken koltuk altına minik yastıklarla destek alabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Bel Ağrısı İçin Yapmanız Gereken Egzersizler başlıklı makalemizde Bel ağrısı ve bel ağrısı için tavsiyeler hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT