Psikolojik Nedenli Hastalıklar Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 18 views
Psikolojik Nedenli Hastalıklar Nelerdir?

Psikolojik nedenlerden ötürü ruhumuzda meydana gelen fazla gerginlik vücudun fiziksel açıdan direncini ortadan kaldırmakta, bedenimizi güçlü durumdan alıkoymakta ve bağışıklık sistemimizi bitirmek için birbiri ardına birçok hastalığa yakalanmamıza neden olmaktadır. Üstelik psikolojik durumlar bu hastalıkların iyileşme sürecini de büyük oranda zorluk çıkarmaktadır.

Psikolojik Kaynaklı Bedensel Hastalıklar;

Psikolojik sorunlar sonucu kalp atışında ve kan basıncında yükselme gözlendiği ortaya çıkmaktadır. Kanda yer alan yağ ve şeker oranında ciddi bir yükseliş, kanın pıhtılaşma oranının artması, kas kasılmaları ve sinir sistemi rahatsızlıkları meydana gelir.

Psikolojik hastalıklar arasında yer alan ve sonrasında ortaya çıkan ülser, alerji, yüksek tansiyon, nefrit, şeker hastalığı, egzema, kanser, sedef ve kalp damar hastalıklar psikolojik kaynaklı bedensel hastalıklar içerisinde yer almaktadır.

Psikolojik Kaynaklı Cilt Hastalıkları;

Psikolojik olarak yoğun hüzün ve karamsarlık içinde olan insanlarda ortaya çıkan gerilimler, üzüntüler ve huzursuzluklar neticesinde cilt yapılarında çeşitli problemler boy göstermektedir. Bu gözlenen durumlar ilk olarak saç dökülme ve ağarması, cildin ağarması, matlaşması ve nemini çekerek kuruyup kalınlaşması olarak adlandırılabilir. Sonrasında esnekliğini ortadan kaldırarak kırışan, kuruyan ve çatlayan deri her türlü enfeksiyona açık bir duruma geldiği için psikolojik kaynaklı cilt hastalıkları kalıcı bir duruma gelmektedir. Bunun dışında psikolojik nedenli ortaya çıkan yüzde sararma, soluklaşma ve gözlerde matlaşma da oldukça fazla rastlanır.

Bir önceki yazımız olan Omuz Ağrısı ve Tedavi Seçenekleri başlıklı makalemizde omuz ağrısı ve omuz ağrısı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT