Süt Parası Başvuru Nasıl Yapılır? 2019 Süt Parası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazar Yorum Yap 30 views
Süt Parası Başvuru Nasıl Yapılır? 2019 Süt Parası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

, halk arasında ismi sıklıkla duyulmaya başlanan resmi olarak emzirme ödeneği ismiyle de bilinmektedir. Peki, nedir bu süt parası kısaca size , başvuru nasıl yapılır? bu konular hakkında bilgi verelim. Süt parası annelere doğum sonrasında verilen bir destek amaçlı nakdi yardım olarak bilinmektedir. Ancak doğum yapan anne sigortalı ise bu yardım annenin hesabına gerçekleştirilmektedir. Eğer anne sigortalı değilse bu ödeme sigortalı babaya doğrudan yapılır.

Bu ödeme her bebek için bir sefere mahsus gerçekleştirilen yardım olarak bilinmelidir. Verilecek olan emzirme ücreti her yıl düzenlemelerle karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı konu hakkında verilen nakdi bilgi her yıl belirli zaman dilimleri içinde değişim gösterir. Bu değişime SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)  Yönetim kurulu tarafından karara bağlanmaktadır.  2019 yılı ödemesi 180 Türk Lirası gibi bir ücretle tanımlanmıştır.

Eski sistemde başvurular kurumlara ya da merkezlere varılarak gerçekleştiriliyordu şimdi ise elektronik sistem üzerinde yapılan kontrollerle başvurular kabul ediliyor.

Başvuru yapmak için aşağıdaki başvuru dilekçesini inceleyebilirsiniz:

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

…..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

…..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

…./…./20… tarihinde doğan çocuğumdan dolayı tarafıma emzirme ödeneği verilmesini arz ederim.

.…/.…/20…

Adı Soyadı İmza

T:C Kimlik no (sosyal Güvenlik Sicil No)

Adres

Telefon

Ekler

1) Doğum Raporu 1 adet asıl, 1 adet fotokopi

2) Bebeğin doğduğu tarihli, sigortalıya ait 120 günü olan vizite kağıdı.

3) Evlenme cüzdanının 4 ve 5 inci sayfasının fotokopisi.

Bu bilgiler ışığında başvuru yapmanız mümkün olacaktır. Bu şekilde süt parasını problem çıkmadan alabilirsiniz. Burada bilinmeyen bir tek belki doğum raporu olarak karşımıza geliyor. Onu da şöyle açıklamakta fayda var. Anne bebek doğduktan sonra vizite raporunu hastaneye ulaştırır ve karşılığında işlemler sonucu doğum raporu takdim edilir.

Bir önceki yazımız olan Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Neler? başlıklı makalemizde Kefir ve kefirin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT