Topuk Dikeni Belirtileri – Topuk Dikeni İçin Hangi Bölüm Gidilir?

Yazar Yorum Yap 19 views
Topuk Dikeni Belirtileri - Topuk Dikeni İçin Hangi Bölüm Gidilir?

Topuk kemiğinin alt bölümünde zamanla çeşitli nedenlerden ortaya çıkan kalsiyum minerali birikerek diken biçiminde çıkıntı meydana getirir. olan bireyler uzun zaman oturdukları bir yerden kalkmaya çalıştığında ya da sabah uyandıktan sonra ayaklarında ağrı ortaya çıkar. Bu yazımızda nelerdir ve topuk dikeni için hangi bölüme gidilmelidir sorusuna yanıt arayacağız.

Topuk dikeni ortaya çıkması halinde yalnızca ortopedi doktoruna gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz il veya ilçedeki hastaneden mhrs (merkezi hastane randevu sistemi) aracılığıyla ya da 182 numaralı hattı arayıp en yakın tarihte randevu alabilirsiniz. Ortopedi bölümünde röntgen çekilerek topuğunuzda yer alan tüm dikensi yapılar ve zamanla oluşmuş iltihaplar görülmekte ve sonrasında tespit edilen sonuçlar için tedavi aşamasına geçilmektedir.

Topuk dikeni ortopedi doktoru tarafından tedavisi yapılırken ilaç tedavisi, fizik tedavi, çeşitli ortopedik tabanlıklar ve topuk dikeni egzersizleri de yapılır. Bu işlemlerin tamamlanmasıyla beraber topuk dikeni %90’dan yüksek oranda bir iyileşme olacaktır. Topuk dikeni yürümeyi ve hareketi ciddi şekilde kısıtlayabileceği için ortopedi bölümünde hızlı şekilde tedavi uygulamasına geçilmesi gerekir. Tedavi edilmediği zaman bacak kaslarında zayıflama ve güçsüzlük etkisini gösterecektir.

Topuk Dikeni Belirtileri - Topuk Dikeni İçin Hangi Bölüm Gidilir?

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? Doktora Söylemeniz Gerekenler

Topuk dikeni oluşma evresine girmesinin ardından ağrı ortaya çıkar. Topuk dikeni oluştuktan kısa zaman içinde plantar fasiit adı verilen topuktaki yumuşak doku iltihaplanması nüksetmektedir. İşte bu durum asıl ağrıya yol açan etmendir. Plantar fasiit ve topuk dikeni birbirinden bağımsız bir şekilde meydana gelebilmektedir.

Topuk dikeni hastalığı görüldüğünde diğer ayak ağrılarından farklı bir şekilde dinlenme sırasında geçmemektedir. Üstelik yere bastığınız zaman ağrı aşırı oranda artmaktadır. Doktorunuza göründüğünüz zaman ortaya çıkan her rahatsızlığı tüm detayıyla belirtmelisiniz. Topuk dikeni teşhisi ve tedavisi kolay gerçekleştirilen bir rahatsızlıktır. Ortopedi bölümüne hastalık ilerlemeden gitmenizi öneriyoruz.

Ortopedi Doktoru Başka Hangi Hastalıklara Bakar?

Ortopedi bölümü topuk dikeni dışında tüm eklem ve kas ağrıları yaşadığınızda gitmeniz gereken bölümdür. Burkulmalara, kırılmalara ve çatlaklara ortopedi doktoru bakar. Omuzlarda ve omurgada ortaya çıkan rahatsızlıkları tedavi etmektedir. Kış mevsiminde ve yaz mevsiminde görülen romatizma sorunlarıyla ilgilenmektedir. Siyatik problemine tüm eklemsel rahatsızlıklara bakar.

Bir önceki yazımız olan Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Neler? başlıklı makalemizde detoks faydaları, detoks nedir ve diyet içeceği detoks hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT