Vertigo Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Bilgiler

Yazar Yorum Yap 66 views
Vertigo Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Bilgiler

, bir denge sorunu olan hastalık çeşidi olarak bilinmektedir. Sizlere yazmış olduğumuz bu yazımızda vertigo ve vertigo hastalığı hakkında tüm merak edilenlere yanıt aramaya çalışacağız. Bu hastalığı ifade etmeden önce denge hakkında kısa bilgiler aktarmak sizler adına faydalı olacaktır. Denge; Vücudun pozisyonunun, yönünün, hareketli veya sabit oluşunun vücut tarafından düzenlenen ve anlaşılan şeklidir. Düzenlenen ve anlaşılan ifadesini şu şekilde belirtebiliriz. Vücut hem bu saydığım denge faktörlerini bir araya getirir hem de bunu yeniden anlayıp ayak uydurabilirse denge durumunu oluşturmuş ve korumuş olur. Denge sisteminin asıl organı iç kulak (labirent) olmakla beraber birçok organ ve yapı bu sisteme yardımcı etmen haline geçer. Gözler, eklemler, kaslar, omurilik ve tabi ki beyin bu yardımcı yapılar içerisinde yer alır.

Vertigo Hatalığı Nedir?

Vertigo, genel olarak bir denge sistemiyle alakalı bir hastalıktır. Hasta hareket ve denge yetisini yitirir veya bu yetileri etkin bir şekilde kullanamaz. Her baş dönmesi vertigoyla ilgili olduğu kanısına kapılmamak gerekir. Çünkü denge sistemi yukarıda da ifade edildiği gibi birçok yardımcı yapıyla da alakalı bir durumdur. Yani baş dönmesinin nedeni iç kulak değil diğer yapılarda da olabilir.

Vertigo Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Bilgiler

Vertigo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Genellikle baş dönmesi şikayetiyle doktora gidilir ancak baş dönmesi soyut bir ifade olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple hekim hastaya aktaracağı birtakım sorular, yapacağı kulak muayenesi-nörolojik muayene ve bazı hareket testleriyle fikir sahibi olma konusunda rol oynar. Bazı kişilerde göz kayması gibi problemlerde ortaya çıkabilir. Bu kayma hangi kulakta ve ya beynin hangi lobunda sorun olduğunu saptamada kullanılabilir.
Bütün bu durumlarla baş dönmesinin beyinden mi iç kulaktan mı kaynaklandığı sorusuna cevap aranması için uğraşılır. Eğer belirtiler kulağı işaret ediyorsa MR, tomografi ve odiometri testi gibi kesinlik kazandıracak yöntemlere gidilir. Ancak bu hastalık bazen bu gibi testlerle de kesin bir şekilde saptanamaz ve yanlış teşhisler koyulma olasılığını da meydana getirir. Bu gibi hallerde KBB uzmanı, nöroloji ortopedi, fizik tedavi hatta bazen psikiyatri gibi bölümlerden yardım alınması gerekir.

Vertigo Nasıl Ortaya Çıkar?

Vertigo hastalığını ortaya çıkaran birçok sebep bulunmaktadır. Bunlar;

 • Üst solunum yolları enfeksiyonları
 • İç ve orta kulaktaki bir takım iltihaplanmalar
 • Menenjit gibi ateşli hastalıkların kulağa zarar vermesi
 • Meniere hastalığı
 • Pozisyonel nedenler
 • Migren
 • Boyun fıtığı

Bunlar neden olan durumların yalnızca bir bölümü. Bilinmeyen birçok nedeni olduğu düşünülüyor.

Vertigo Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Bilgiler

Önlenebilir Mi?

Tam olarak önlenebilir demek yanlış olur. Ancak etkilerini düşürme ve korunma konusunda yapılabilecekleri sizler için sıraladık;

Vertigo Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Bilgiler
 • Ani hareketler bu hastalığa neden olabilir. ( pozisyonel)
 • Hastaların sıcak-soğuk yiyeceklerden kaçınması şart. Vertigo hastası biri dondurma yerse
  bu hastalığını tetikleyecektir.
 • Kafein, nikotin gibi maddeler tetikleyici özelliği bulunur.
 • Uyku pozisyonu gibi pek çok durum daha bu konuda etkilidir fakat bu gibi önerileri doktor tetkiklerinden sonra hekimin vermesi en sağlıklı olanıdır. Çünkü hangi kulaktan kaynaklandığı saptanmadan pozisyonel tavsiyeler vermek doğru olmayacaktır.

Vertigo Tedavisi Nedir?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır olarak verilebilir. Vertigo kendi içinde bazı çeşitlere ayrılan bir hastalık türüdür. Bir bölümü hekimin muayene esnasında yaptıracağı hareketlerle ortadan kalkar. Çünkü bu pozisyonel nedenlerden meydana gelmiş ve orta kulaktaki kristalimsi denge taşı diyebileceğimiz yapıların yerinden oynaması gibi etmenlere dayanır. Diğer çeşit ise çevresel faktörlere göre yenilenebilir ya da birkaç tekrardan sonra ortadan kalkabilir. Ancak bu tip hastaların her zaman risk grubunda olduklarını unutmamaları da bir gerçektir.

Cinsiyet, Yaş Gibi Faktörlerin Hastalık Üstündeki Etkisi Nelerdir?

Vertigo bu gibi faktörlerden direk olarak nasibini alsa da bu çok büyük bir etki olarak göz önüne alınmaz. Daha çok hayat tarzı, beslenme gibi faktörlerle alakalı bir olaydır.

Herkeste Aynı Belirtiler Çıkar Mı?

Hastalık genelde baş dönmesiyle ortaya çıkar fakat bazı hastalarda baş dönmesi hafifken bazılarında ayaklarını yerden kesecek biçimde şiddetli olarak görülebilir. Gözlerde kayma, kusma gibi belirtiler herkeste ortaya çıkmaz.

Vertigo Sosyal Yaşamı Nasıl Etkiler?

Yukarıda ifade edildiği üzere hastalık değişik şiddetlerde görülebilir. Dolayısıyla sosyal yaşama etkisi şiddeti ile doğru orantılıdır. Bazı hastalar bir süre işlerinden ayrılmak durumunda kalırken bazıları ilaç tedavisiyle sosyal yaşantısını çok etkilemeden vertigonun üstesinden gelebilir.

Vertigo Hastalığı Genetik Midir?

Genetik herhangi bir yatkınlığının olmadığı belirtilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Psikolojik Nedenli Hastalıklar Nelerdir? başlıklı makalemizde psikolojik nedenli hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Abdullah ALYAGUT